High school boys basketball sectional pairings

WEST LAFAYETTE, Ind. (WLFI) — Check out the high school boys basketball sectional match-ups.

Class A

Sectional 50 — Caston

Game 1 — Covenant Christian vs. Caston, Feb. 28, 7:00 p.m.

Game 2 — Pioneer vs. West Central, Mar. 1, 6:00 p.m.

Game 3 — South Newton vs. North White, Mar. 1, 7:30 p.m.

Game 4 — Winner of Game 1 vs. Tri-County, Mar. 3, 6:00 p.m.

Game 5 — Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3, Mar. 3, 7:30 p.m.

Championship Game — Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5, Mar. 4, 7:30 p.m.

Sectional 53 — North Vermillion

Game 1 — Rockville vs. Turkey Run, Feb. 28, 7:00 p.m.

Game 2 — Attica vs. North Vermillion, Mar. 3, 6:00 p.m.

Game 3 — Winner of Game 1 vs. Riverton Parke, Mar. 3, 7:30 p.m.

Championship — Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3, Mar. 4, 7:30 p.m.

Sectional 54 — Tri-Central

Game 1 — Clinton Central vs. Tri-Central, Feb. 28, 6:00 p.m.

Game 2 — Clinton Prairie vs. Frontier, Feb. 28, 7:30 p.m.

Game 3 — Winner of Game 1 vs. Central Catholic, Mar. 3, 6:00 p.m.

Game 4 — Winner of Game 2 vs. Faith Christian, Mar. 3, 7:30 p.m.

Championship — Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4, Mar. 4, 7:30 p.m.

Class 2A

Sectional 34 — Winamac Community

Game 1 — Hebron vs. Delphi, Feb. 28, 7:00 p.m.

Game 2 — Knox vs. Winamac, Mar. 1, 6:30 p.m.

Game 3 — North Newton vs. Marquette Catholic, Mar. 1, 8:00 p.m.

Game 4 — Winner of Game 1 vs. North Judson, Mar. 3, 6:30 p.m.

Game 5 — Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3, Mar. 3, 8:00 p.m.

Championship — Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5, Mar. 4, 7:00 p.m.

Sectional 38 — Fountain Central

Game 1 — Covington vs. South Vermillion, Feb. 28, 6:00 p.m.

Game 2 — Seeger vs. Carroll, Feb. 28, 7:30 p.m.

Game 3 — Winner of Game 1 vs. Rossville, Mar. 3, 6:00 p.m.

Game 4 — Winner of Game 2 vs. Fountain Central, Mar. 3, 7:30 p.m.

Championship — Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4, Mar. 4, 7:00 p.m.

Class 3A

Sectional 18 — Rensselaer Central

Game 1 — Calumet vs. Wheeler, Feb. 28, 6:00 p.m.

Game 2 — Andrean vs. Twin Lakes, Feb. 28, 7:30 p.m.

Game 3 — Winner of Game 1 vs. Rensselaer Central, Mar. 3, 6:00 p.m.

Game 4 — Winner of Game 2 vs. Hanover Central, Mar. 3, 7:30 p.m.

Championship — Winner of Game Three vs. Winner of Game Four, Mar. 4, 7:00 p.m.

Sectional 20 — Maconaquah

Game 1 — Northwestern vs. West Lafayette, Feb. 28, 6 p.m.

Game 2 — Benton Central vs. Peru, Feb. 28, 7:30 p.m.

Game 3 — Winner of Game 1 vs. Maconaquah, Mar. 3, 6 p.m.

Game 4 — Winner of Game vs. Western, Mar. 3, 7:30 p.m.

Championship — Winner of Game Three vs. Winner of Game Four, Mar. 4, 7:30 p.m.

Sectional 25 — Greencastle

Game 1 — Green Castle vs. Crawfordsville, Feb. 28, 7:00 p.m.

Game 2 — Western Boone vs. Frankfort, Mar. 1, 6:00 p.m.

Game 3 — Lebanon vs. North Montgomery, Feb, 28, 7:30 p.m.

Game 4 — Tri-West Hendricks vs. Winner of Game 1, Mar. 3, 6 p.m.

Game 5 — Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3, Mar. 3, 7:30 p.m.

Championship — Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5, Mar. 4, 7:30 p.m.

Class 4A

Sectional 7 — Lafayette Jeff

Game 1 — Kokomo vs. Lafayette Jeff, Feb. 28, 6:00 p.m.

Game 2 — Harrison vs. Zionsville, Feb. 28, 7:30 p.m.

Game 3 — Logansport vs. Winner of Game 1, Mar. 3, 6:00 p.m.

Game 4 — McCutcheon vs. Winner of Game 2, Mar. 3, 7:30 p.m.

Championship — Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4, Mar 4, 7:30 p.m.